FIRMA GEOTEKO Projekty i Konsultacje Geotechniczne Sp. z o.o. została powołana do życia przez profesora Wojciecha Wolskiego w marcu 1992 roku. Trzon przedsiębiorstwa stanowi grupa doświadczonych specjalistów posiadających kwalifikacje i uprawnienia do projektowania oraz prowadzenia badań z zakresu geotechniki i geologii inżynierskiej. Specjalizujemy się w wykonywaniu kompleksowych projektów geotechnicznych, zgodnych z Eurokodem 7, obejmujących badania i ich interpretacje, analizy i obliczenia. W swoim dorobku posiadamy wiele projektów geotechnicznych m.in. dla budynków wysokich takich jak wieżowiec Warsaw Trade Tower i Rondo 1 w Warszawie, największego w Europie składowiska odpadów poflotacyjnych Żelazny Most, budowanej II linii metra Warszawskiego, zapór, przepraw mostowych np. Mostu Północnego w Warszawie.
Firma GEOTEKO od ponad 25 lat specjalizuje się w wykonywaniu geotechnicznych badań terenowych. Zdobywaliśmy doświadczenie realizując tematy w zarówno w prostych i dostępnych terenach, jak również w nietypowych warunkach min. badania na morzu, w korytach rzek, na składowiskach odpadów, w piwnicach istniejących budynków i innych. Dysponujemy sprzętem terenowym umożliwiającym wykonanie wierceń geotechnicznych, sondowań statycznych CPT/CPTu/SCPTu, sondowań sondą obrotową FVT i badań dylatometrem Marchettiego DMT. Nasz sprzęt wiertniczy i sondy wykonują prace w każdych warunkach terenowo-gruntowych - od lekkiego sprzętu ręcznego, poprzez zestawy półzmechanizowane do w pełni zmechanizowanych zestawów umieszczonych na samochodach ciężarowych czy podwoziu gąsienicowym umożliwiających wykonanie wierceń do głębokości ponad 50 m poniżej poziomu terenu.
Wiercenia geotechniczne
Wiercenia wykonywane są jako małośrednicowe otwory z wykorzystaniem specjalnego zestawu świdrów. Pozwalają na określenie warunków gruntowo-wodnych w podłożu.
Sondowania statyczne CPT/CPTu/SCPTu
Firma Geoteko dysponuje sondą wciskaną firmy Pagani. Oferujemy sondowania statyczne CPT z wykorzystaniem stożka mechanicznego Begemanna, a także sondowania z pomiarem wzbudzonego ciśnienia wody w porach CPTu za pomocą stożka elektrycznego. Dodatkowo dysponujemy stożkiem sejsmicznym SCPTu pozwalającym na pomiar sprężystych właściwości ośrodka gruntowego. Badanie polega na statycznym wciskaniu sondy z jednoczesnym pomiarem oporu stożka oraz tarcia na pobocznicy (CPT) oraz pomiarem wzbudzonego podczas wciskania ciśnienia wody w porach (CPTU). Badanie umożliwia określenie parametrów wytrzymałościowych gruntów zalegających w podłożu gruntowym.
Sondowania dynamiczne DPL
Badanie polega na określeniu oporu stawianego przez grunt przy dynamicznym zagłębianiu końcówki sondy co pozwala na określenie stopnia zagęszczenia gruntów niespoistych zalegających w podłożu gruntowym.
Badania sondą cylindryczną SPT
Badanie wykorzystywane jest do określania oporu gruntu stawianego przy zagłębianiu końcówki sondy w dno otworu oraz identyfikacji rodzaju gruntu na podstawie pobieranych podczas badania próbek o naruszonej strukturze.
Badania dylatometryczne DMT
Badanie polega na wciskaniu w grunt płaskiej końcówki wyposażonej w stalową odkształcalną membranę i pomiarze naprężenia pomiędzy gruntem i nieodkształconą membraną, a także naprężenie w momencie, gdy środek membrany przemieści się o 1,1 mm w stronę gruntu.
Badania sondą krzyżakową FVT
Badanie polega na zagłębieniu w gruncie sondy krzyżakowej wyposażonej w cztery usytuowane względem siebie pod kątem 900 skrzydła oraz obrocie końcówki sondy ze stałą prędkością, co powoduje ścięcie gruntu. Badanie wykorzystywane jest do określania wytrzymałości na ścianie bez odpływu słabych i bardzo słabych gruntów spoistych oraz gruntów organicznych.
Badania nośności płytą statyczną VSS
Badanie polega na pomiarze osiadania podłoża gruntowego powstałego pod płytą o określonej średnicy wskutek określonego obciążenia. Badanie pozwala na określenie modułów odkształcenia powierzchniowych warstw podłoża do głębokości 30-50 cm.
Badania współczynnika filtracji
Wykonujemy terenowe badania współczynnika filtracji gruntów zalegających w podłożu z wykorzystaniem metod próbnego pompowania oraz metody zalewania otworu.
Geoteko dysponuje aparaturą laboratoryjną niezbędną do wykonania badań właściwości fizycznych i mechanicznych gruntów (aparaty Casagrandego, areometry, zestawy sit, suszarki, piece i inne). Ponadto dysponujemy edometrami, stanowiskami do badań trójosiowych. Aparaty trójosiowego ściskania posiadają system nasączania próbek metodą ciśnienia wyrównawczego (back pressure) oraz układ umożliwiający pomiar prędkości fali poprzecznej (bender elements). Komory aparatów posiadają niestandardowe rozwiązania wpływające dodatnio, na jakość badania. Istnieje możliwość badania próbek walcowych o średnicy ok. 3.6cm, 5cm, 7cm - w przypadku innych średnic istnieje możliwość rozbudowy stanowisk badawczych. Standardowe badania wykonywane w Laboratorium Geotechnicznym Geoteko:
Badania klasyfikacyjne
Badania wytrzymałościowe i odkształceniowe
Badania chemiczne (Badania podzlecane)
Inne badania
Możliwości emiprycznych metod obliczeniowych ograniczone są do prostych zagadnień inżynierskich. Kiedy mamy do czynienia ze skomplikowanymi problemami, podstawowe metody nie są w stanie dobrze opisać modelowanego zagadnienia. W takim przypadku należy zastosować modelowanie numeryczne, które pozwala na wierne odzwierciedlenie geometrii konstrukcji i warstw podłoża, pozwala na zastosowanie skomplikowanych modeli materiałowych, jak również daje możliwość modelowania współpracy konstrukcji z podłożem przy zastosowaniu elementów kontaktowych. GEOTEKO oferuje szeroki zakres usług dotyczących modelowania numerycznego, a dzięki współpracy z naszym laboratorium możliwość pozyskania parametrów nawet dla bardzo niestandardowych modeli materiałowych. Obliczenia wykonujemy w takich programach jak: Midas GTS NX, ZSoil oraz GeoStudio (SLOPE/W, SEEP/W, QUAKE/W).
Analiza statyczna
Wykorzystywana przy obliczaniu przemieszczeń oraz wytrzymałości gruntu pod projektowaną inwestycją. GEOTEKO oferuje zakres analiz począwszy od wykorzystania prostych modeli gruntowych typu Coulomb-Mohr po bardziej zaawansowane modele wykorzystujące nieliniowy rozkład sztywności (HSS model) oraz modele dostosowane do gruntów słabych (Cam- Clay).
Analiza stateczności zbocza
Wykorzystywana przy sprawdzaniu stateczności zboczy naturalnych oraz sztucznych. Dzięki tworzeniu numerycznego modelu terenu istnieje możliwość wykorzystania pełnej analizy trójwymiarowej w celu wykrycia miejsc o najniższym współczynniku stateczności na cały zboczu, a nie tylko w przekrojach.
Analiza dynamiczna
Wykorzystywana przy obciążeniach zmiennymi wywołanych m.in. tąpnięciami górniczymi, trzęsieniami ziemi, ruchem pojazdów czy wybuchami.
Analiza filtracji oraz modelowanie hydrogeologiczne
Określanie kierunków przepływu wód gruntowych oraz prędkości filtracji, dzięki takiej analizie istnieje możliwość zlokalizowania miejsc zagrożonych sufozją, wyparciem oraz przebiciem hydraulicznym. Modelowanie przepływu ustalonego oraz nieustalonego z wykorzystaniem zmienności współczynnika filtracji w zależności od stopnia nasycenia.
Analiza konsolidacji
Dzięki takiej analizie jest możliwość określenia przemieszczeń ośrodka gruntowego w czasie. Wykorzystywana często przy budowie nasypów na gruntach słabych w celu określenia czasu, po jakim proces przemieszczeń zakończy się. Możliwość wykorzystania teorii dużych odkształceń oraz zmienności współczynnika filtracji wraz z porowatością.
Badania geofizyczne wykorzystywane są do: kartowania geologicznego i hydrogeologicznego, lokalizacji ujęć wód podziemnych, lokalizacji podziemnej infrastruktury technicznej: rurociągów (metalowych, kamionkowych, betonowych, plastikowych), kabli, pozostałości fundamentów, pustek, badania dróg, nasypów kolejowych, mostów, dróg startowych, kartowania zasięgu zanieczyszczeń, badania obwałowań, tuneli itp.
Badania elektrooporowe
Sondowania elektrooporowe SGE [VES]
Profilowanie elektrooporowe [EP]
Tomografia elektrooporowa [ERT]
Badania georadarowe
Firma GEOTEKO specjalizuje się w monitoringu obiektów inżynierskich w aspekcie geotechnicznym. Mamy doświadczenie w projektowaniu, instalacji i prowadzeniu monitoringu na kilkudziesięciu budowach na terenie całej Polski. Wykorzystując pomiary inklinometryczne prowadzimy obserwacje skarp, osuwisk oraz zachowania się zabezpieczeń głębokich wykopów (ścian szczelinowych, ścianek szczelnych, ścianek berlińskich). Zajmujemy się instalacją piezometrów oraz pomiarami zmian poziomu zwierciadła wody gruntowej. W ramach prac monitoringowych wykonujemy również geodezyjne pomiary przemieszczeń reperów.
geodezyjny
wód podziemnych
przemieszczeń pionowych i poziomych
naprężeń w zbrojeniu konstrukcji żelbetowych
rozwarcia rys konstrukcji
GEOTEKO świadczy szeroką gamę usług z zakresu pomiarów geodezyjnych w ramach działającego w strukturze firmy Zakładu Geodezji. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem pomiarowym obejmującym m.in. zastaw pomiarowy GPS firmy Trimble SPS 882, tachimetr elektronicznym firmy Trimble M3, a także zestaw do niwelacji technicznej.
Pomiary sytuacyjno-wysokościowe
Wykonujmy pomiary sytuacyjno-wysokościowe: elementów terenowych, budowli inżynieryjnych, rzeźby terenu itp.
Pomiary inwentaryzacyjne i realizacyjne
Zajmujemy się wykonywaniem inwentaryzacji powykonawczych oraz pomiarów realizacyjnych prac badawczych wykonywanych w terenie, poprzez wytyczenie i wskazanie w terenie miejsc badawczych i zamarkowanie ich w sposób trwały.
Dokumentacja geodezyjna
Zajmujemy się pozyskiwaniem oraz aktualizacją map potrzebnych do opracowania projektu badań, a także opracowaniem danych do wniesienia i wytyczenia w terenie punktów badawczych zgodnie z projektem. Realizujemy zadania z zakresu opracowania otrzymanych danych, wraz z wniesieniem oraz skartowaniem ich na podkłady mapowe, a także przygotowanie danych pomiarowych do zamieszczenia ich w operatach i opracowaniach.
Geoteko świadczy szeroki zakres usług związanych zarówno z wykonawstwem projektów jak i konsultacji dotyczących problemów obejmujących geotechniczne aspekty budownictwa.
Opinie, dokumentacje i projekty geotechniczne
Materiały wykonujemy wg wymagań Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dn. 25.04.2012 "w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowalnych" oraz Eurokodu 7.
Projekty robót geologicznych oraz dokumentacje
geologiczno-inżynierskie
Dokumenty wykonujemy zgodnie z wymaganiami "Prawa geologicznego i górniczego".
Projekty budowlane i wykonawcze
Wykonujemy projekty z zakresu rozwiązań geotechnicznych dotyczących zabezpieczeń, remontów i modernizacji obiektów budownictwa, szczególnie hydrotechnicznego i drogowego z uwzględnieniem najnowszych technologii wzmacniania i stabilizacji gruntu oraz obliczeń wg Eurokodu 7.
Konsultacje, opinie oraz ekspertyzy geotechniczne dla budownictwa
Firma GEOTEKO dysponuje własnym warsztatem oferując usługi w zakresie serwisu, napraw i modyfikacji sprzętu geotechnicznego laboratoryjnego i terenowego. Dzięki doświadczeniu i kreatywności pracowników mogliśmy udoskonalić i zmodyfikować nasz sprzęt geotechnicznych co umożliwiło nam podjęcie się realizacji wielu niestandardowych i trudnych tematów.
NASZE REALIZACJE
Przez ponad 25 lat istnienia firma GEOTEKO wykonała ok 5000 dokumentacji geologiczno-inzynierskich, geotechnicznych, projektów, ekspertyz i innych raportów o charakterze geotechnicznym. Wykonując badania i dokumentacje oraz świadcząc usługi konsultingowe braliśmy udział w takich realizacjach jak:
KONTAKT
GEOTEKO
ul. Wałbrzyska 14/16
02-739 WARSZAWA
Email: info@geoteko.com.pl
Tel: +48 22 853 14 65
KRS: 0000204617
NIP: 113-00-07-283
REGON: 012558187
Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w
Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.